رییس فراکسیون اصناف مجلس: تقویت جایگاه اصناف در برنامه ششم/ ساماندهی واحدهای فاقد پروانه ضروری است

    رئیس فراکسیون اصناف مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ساماندهی واحدهای صنفی بدون پروانه باید در اولویت برنامه های مسئولان باشد، گفت: اصناف یکی از مهمترین نهادهای تاثیرگذار در نظام اقتصادی کشور هستند؛ لذا جایگاه این نهاد در برنامه ششم باید تقویت شود. به گزارش اصناف ایران به نقل از  ایرنا، شهباز حسن پور […]

    رئیس فراکسیون اصناف مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ساماندهی واحدهای صنفی بدون پروانه باید در اولویت برنامه های مسئولان باشد، گفت: اصناف یکی از مهمترین نهادهای تاثیرگذار در نظام اقتصادی کشور هستند؛ لذا جایگاه این نهاد در برنامه ششم باید تقویت شود.

به گزارش اصناف ایران به نقل از  ایرنا، شهباز حسن پور افزود: اصناف با داشتن بیش از 17.5 درصد سهم در تولید ناخالص داخلی، هنوز به جایگاه واقعی خود در نظام تصمیم گیری دست نیافته که ضروری است این مهم با کمک مجلس و دولت محقق شود.

وی با اشاره به وجود بیش از 800 هزار واحد صنفی بدون پروانه در کشور، گفت: ساماندهی واحدهای صنفی بدون پروانه باید در اولویت برنامه های مسئولان ذیربط باشد تا با کمک و همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت هرچه زودتر این امر انجام شود.

وی با بیان اینکه فعالیت واحدهای صنفی بدون پروانه کسب یکی از مهمترین معضلات اصناف است، تصریح کرد: اغلب موارد گرانفروشی، تقلب، کم فروشی و عرضه کالاهای غیراستاندارد از طریق واحدهای فاقد پروانه صورت می گیرد که باید هرچه سریعتر به این مسئله پایان داده شود.

حسن پور ادامه داد: فعالیت واحدهای صنفی بدون پروانه خلاف قانون نظام صنفی است اما طبیعی است که پلمپ کردن این واحدها در شرایط فعلی سبب افزایش بیکاری می شود لذا سر و سامان دادن از راههای سهل الوصول و سریع به این قبیل واحدها است.

رییس فراکسیون اصناف اظهار داشت: یکی از سریعترین روش ها برای ساماندهی واحدهای صنفی بدون پروانه، ارائه پروانه موقت با ارائه مدارک هویتی و مالکیتی به صاحبان این قبیل واحدها به منظور شناسایی اولیه آنهاست.

وی در عین حال افزود: هرچند دخیل بودن برخی ادارات و سازمان ها برای تکمیل پرونده صاحبان واحدهای بدون پروانه تاثیر دارد و زمان تکمیل پرونده آنان را طولانی کرده اما صدور گواهی موقت برای آنان دلگرمی بیشتری را ایجاد می کند.

حسن پور با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید تلاش کند تا جایگاه اصناف در بخش های مختلف در برنامه ششم تقویت شود، اظهار داشت: اصناف با کمترین وابستگی به بودجه دولتی، نقش بسیار مهمی در ایجاد فرصت های شغلی داشته اند لذا حمایت دولت از اصناف می تواند به بهبود فعالیت های صنوف و ثبات بازار منجر شود.

رییس فراکسیون اصناف در خصوص حمایت های مجلس شورای اسلامی نیز گفت: مجلس آماده دریافت پیشنهادهای اتاق اصناف ایران بویژه درباره برنامه ششم توسعه است تا با گنجاندن مواد قانونی و تصویب آنها در صحن علنی، شاهد رشد و ارتقاء اصناف در آینده باشیم.

حسن پور همچنین بر لزوم داشتن بودجه مستقل اتاق اصناف تاکید کرد و افزود: قطعا استقلال مالی اتاق اصناف می تواند به افزایش پیشرفت های اتاق اصناف در آینده کمک کند.